Rockwool A-batts
Mangler du isolering i høj kvalitet? Så er du havnet det rette sted. Rockwool A-Batts er en formstabile isoleringsplader, som er fremstillet af ubrændbart, fugt- og vandafvisende stenuld. Rockwool A-Batts er ideelle til varmeisolering af lette skillevægge, lette væg-, loft- og tagkonstruktioner, men også til skunk og skråvægskonstruktioner, etageadskillelser og krybekælderdæk. Find den tykkelse du har brug for herunder.
-
Rockwool A-batts 45 mm, 965x560 mm Isolering *Hel Palle* 162,12m229,60 kr./m2Plus evt. fragtomkostninger -
Rockwool A-batts 45 mm, 965x560 mm Isolering 8.110m2 pr. pk.33,25 kr./m2Plus evt. fragtomkostninger -
Rockwool A-batts 95 mm, 965x560 mm Isolering *Hel Palle* 108,08m236,85 kr./m2Plus evt. fragtomkostninger -
Rockwool A-batts 95 mm, 965x560 mm Isolering 4.32m2 pr. pk.41,07 kr./m2Plus evt. fragtomkostninger -
Rockwool A-batts 145 mm, 965x560 mm Isolering *Hel Palle* 67,55 m256,10 kr./m2Plus evt. fragtomkostninger -
Rockwool A-batts 145 mm, 965x560 mm Isolering 2.702 m2 pr. pk.62,54 kr./m2Plus evt. fragtomkostninger -
Rockwool A-batts 195 mm, 965x560 mm Isolering *Hel Palle* 54 m275,29 kr./m2Plus evt. fragtomkostninger -
Rockwool A-batts 195 mm, 965x560 mm Isolering 2.16 m2 pr. pk.83,95 kr./m2Plus evt. fragtomkostninger
Rockwool A-batts til effektiv isolering
Rockwool A-batts er formstabile isoleringsplader i stenuld, der kan anvendes til en række almindelige isoleringsopgaver i boligen. De egner sig blandt andet til vægge, lofter, skunk- og skråvægskonstruktioner, hvor der ønskes en stabil isoleringsløsning med gode varme- og brandmæssige egenskaber.
A-batts fås i forskellige tykkelser, så isoleringen kan tilpasses konstruktionen og den ønskede isoleringsevne. De kan anvendes til både nybyggeri, renovering og efterisolering.
Fordele ved Rockwool A-batts
- God varmeisolering: Bidrager til at reducere varmetabet.
- Formstabile plader: Nemme at tilpasse i mange konstruktioner.
- Gode brandegenskaber: Stenuld er et ubrændbart materiale.
- Lydabsorberende: Kan bidrage til bedre akustiske forhold.
- Flere tykkelser: Gør det nemt at vælge efter konstruktionen.
Rockwool A-batts anvendes blandt andet til
- Isolering af lette vægkonstruktioner
- Isolering af lofter
- Isolering af skunkvægge
- Isolering af skråvægge
- Isolering i relevante tagkonstruktioner
- Efterisolering af eksisterende konstruktioner
Vælg A-batts efter tykkelse og konstruktion
Den rigtige tykkelse afhænger af, hvor isoleringen skal anvendes, og hvilke krav konstruktionen skal opfylde. Det er derfor vigtigt at se på både pladsen i konstruktionen og den samlede isoleringsevne.
A-batts er en alsidig løsning, men Rockwool tilbyder også andre typer stenuldsisolering til mere specifikke opgaver. Du kan se de forskellige varianter i vores udvalg af Rockwool Isolering.
Vil du sammenligne med andre isoleringstyper og materialer, finder du hele sortimentet på vores hovedside for isolering.
FAQ om Rockwool A-batts
Hvad er Rockwool A-batts?
Rockwool A-batts er formstabile isoleringsplader i stenuld, som anvendes til varmeisolering af forskellige væg-, loft- og tagkonstruktioner.
Kan Rockwool A-batts bruges til efterisolering?
Ja, A-batts kan anvendes til forskellige efterisoleringsopgaver, når pladetykkelsen og produktet passer til den eksisterende konstruktion.
Hvordan skærer man Rockwool A-batts?
A-batts kan tilpasses med en egnet isoleringskniv. Pladerne bør skæres præcist, så de slutter tæt til de omkringliggende konstruktionsdele.
Kan A-batts anvendes i skråvægge?
Ja, Rockwool A-batts kan anvendes i relevante skråvægskonstruktioner, når produktets tykkelse og den samlede opbygning passer til projektet.
Hvordan opbevares Rockwool A-batts før montering?
Isoleringen bør opbevares tørt og beskyttet mod vejrlig og skader. Følg altid producentens anvisninger for det konkrete produkt.
Find Rockwool A-batts til dit projekt
Hos Wood Online finder du Rockwool A-batts i forskellige tykkelser til både nybyggeri, renovering og efterisolering. Vælg den variant, der passer til konstruktionen, og se også vores udvalg af Rockwool Isolering samt hele sortimentet af isolering.

